HomeBlogPrawo nieruchomościZawód: rzeczoznawca majątkowy
Blog

Zawód: rzeczoznawca majątkowy

 

Droga do uzyskania uprawnień rzeczoznawcy majątkowego 

 

 

                    Mówi się, że ludzie, którzy lubią swój zawód i pracę, którą wykonują nie czują, że pracują. Praca prawnika w moim odczuciu jest piękna i rozwojowa, a studia prawnicze dają szerokie spektrum możliwości. Dodajmy do nich znajomość specjalistycznego języka prawniczego (Legal English) i biznesowego (Business English) i praca w korpo w warszawskim Mordorze (tam, gdzie młodzi, przepracowani, z liczbą talentów większą niż u świnki Peppy marnują swoje życie) staje się realna. 

 

                   Prawnik poza korporacjami prawniczymi może się jednak realizować w wielu innych zawodach. Sprawdzi się jako doradca podatkowy lub biznesowy, mediator, makler, broker. Może pracować w banku, w HR, w działach organizacji międzynarodowych, w administracji publicznej, dyplomacji, służbie zagranicznej, organizacji pozarządowej. Może zostać pisarzem, piosenkarzem, aktorem, dziennikarzem, krawcową (znam taki przypadek), ale przebranżowienie nie działa w dwie strony. Piosenkarz z marszu nie wyśpiewa przesłanek nabycia rzeczy ruchomej od nieuprawnionego z art. 169 kodeksu cywilnego, a aktor nie wyrecytuje podstaw do uznania wzbogacenia za bezpodstawne z art. 405 ww. ustawy.

 

Postanowiłam połączyć prawo i nieruchomości, dlatego zdecydowałam się na uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego. Istnieją liczne zawody blisko związane z rynkiem nieruchomości. Od doradcy majątkowego lub hipotecznego, po specjalistów ds. inwestycji budowlanych, agentów nieruchomości, pośredników po zarządców i administratorów. Wycena nieruchomości dokonywana przez profesjonalistę wydawała mi się najciekawsza i najtrudniejsza, bo jako jedyna wymaga zdobycia państwowych uprawnień.

 

 

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

 

                   Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Żeby wyceniać nieruchomości trzeba najpierw uzyskać specjalne uprawnienia nadawane przez Ministra Rozwoju i Technologii. Sposób nadawania uprawnień został szczegółowo uregulowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Za wykonywanie działalności w zakresie wyceny nieruchomości przez osoby niebędące rzeczoznawcami majątkowymi grozi kara grzywny w wysokości do 50 tys. zł.

 

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym?

 

Uprawnienie do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego może uzyskać osoba, która:

1. ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie była karana za przestępstwo przeciwko: działalności instytucji państwowych oraz samorządu  terytorialnego, wymiarowi sprawiedliwości, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe,

2. ma wyższe wykształcenie,

3. ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości,

4. odbyła praktykę w zakresie wyceny nieruchomości lub posiada doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości,

5. przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym zdała egzamin.

 

              Ponieważ rzeczoznawca pełni zawód zaufania publicznego, musi cieszyć się nienaganną opinią, nie może być karany. Co do wymogu wyższego wykształcenia — ustawa nie wskazuje na żaden konkretny kierunek studiów, ale wedle mojej wiedzy i znajomości środowiska najczęściej rzeczoznawcami są osoby po kierunkach związanych z budownictwem, gospodarką przestrzenną i ekonomią. Praktyka zawodowa trwa minimum 6 miesięcy. Przebieg praktyki jest dokumentowany w dzienniku praktyk. W łódzkim stowarzyszeniu rzeczoznawców majątkowych praktyki są bardzo wymagające i czasochłonne. Kandydat musi samodzielnie opracować 6. projektów operatów szacunkowych spośród następujących zagadnień: 

 

1. nieruchomości lokalowej lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w podejściu porównawczym, metodą korygowania ceny średniej,
2. nieruchomości zabudowanej, w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami,
3. nieruchomości przynoszącej lub mogącej przynosić dochód, w podejściu dochodowym,
4. budynku lub budowli, w podejściu kosztowym,
5. nieruchomości gruntowej w celu ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie lub przejęcie z mocy prawa w związku z realizacją celu publicznego,
6. nieruchomości rolnej lub leśnej,
7. nieruchomości gruntowej w celu naliczenia opłaty adiacenckiej lub opłaty planistycznej,
8. nieruchomości obciążonej służebnością w celu ustalenia wynagrodzenia za jej ustanowienie.
 

                 Prawidłowe przygotowanie projektów operatów jest szalenie ważne, ponieważ w kolejnym kroku zostaną one przedłożone w ramach postępowania kwalifikacyjnego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Ostatnim etapem w drodze do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego, który za kilka miesięcy przede mną, jest egzamin państwowy przed komisją powołaną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Egzamin jest dwuetapowy, składa się z testu pisemnego i odpowiedzi ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru oraz zadania praktycznego polegającego na sporządzeniu operatu szacunkowego. Część ustna to obrona jednego z sześciu przygotowanych wcześniej operatów szacunkowych lub omówienie procedur ich tworzenia.

 

              Droga do zawodu w porównaniu do aplikacji prawniczych wydaje się krótka, ale wymaga zaangażowania i samodyscypliny.  Zdobycie uprawnień to dopiero początek, wiedzę trzeba aktualizować i dostosowywać się do częstych zmian przepisów. Obowiązkowo trzeba także dbać o swoją reputację, wiarygodność. Chyba czas porzucić koszulki z Nirvaną i zacząć ubierać się jakby bardziej luksusowo – w Pepco i w Lidlu. ?

 

 

 

 

 

         

 

Prawnik_Cywińska
Kontakt